Mājas > Dažādi > Komerctransporta sektors atgūstas

Komerctransporta sektors atgūstas

Latvijā šā gada 9 mēnešos pirmo reizi reģistrēti 2279 jauni kravas automobiļi (ieskaitot vilcējus) salīdzinot ar 1593 šajā pašā periodā iepriekšējā gadā un tas ir par 43% vairāk. Pavisam 2009.gadā Latvijā tika reģistrēti 2174 jauni kravas automobiļi.

Interesants ir fakts, ka Latvijā reģistrēto kravas automobiļu kopējam skaitam 2010. gadā ir tendence samazināties. Tā, salīdzinot 2010.gada 1.ceturkšņa sākumā reģistrēto kopējo kravas automobiļu skaitu ar 3.ceturkšņa datiem, tad samazinājums veido -12.7%, bet atšķirība starp 2010.gada III. un IV. ceturkšņa sākumiem samazinājums ir apstājies. Tas liecina par zemākā sliekšņa sasniegšanu un  autopārvadājumu tirgus stabilizēšanos.

Savukārt Lietuvā šā gada 9 mēnešos pārdoti jau 775 jauni vilcēji un salīdzinot ar 2009.gadu, kad tika pārdoti 763 vilcēji gada griezumā un ir vērojams redzams pieprasījuma pieaugums pēc automobiļiem. Kā ziņo Cargonews, tad šis rādītājs ir gandrīz 2.5 reizes vairāk nekā šajā pašā periodā iepriekšējā gadā, kā arī ir labākais rādītājs visā Eiropā, lai arī jaunu kravas automobiļu pārdošanas apjoms aug arī pārējās Baltijas valstīs.

Lietuvā kopumā, 2009.gadā nogalē bija reģistrēti 19806 vilcēji un 126519 kravas automobiļi un salīdzinot ar 2008.gadu tas ir attiecīgi par -7.3% un -2% mazāk.

Kā liecina ekspertu publikācijas, tad gadu iepriekš pēc līzinga pakalpojumiem praktiski nebija pieprasījuma. Kravu pārvadājumu tirgus bija ļoti nestabils un daudzi uzņēmumi pēdējos divos gados neveica nekādas investīcijas savu autoparku atjaunošanā. Tas nozīmē, ka šogad un nākamgad, uzņēmumi, kuri izturējuši krīzes smago nastu, centīsies atjaunot savus autoparkus. Līdz ar to var uzskatīt, ka jauna komerctransporta iegāde un līzinga pakalpojumu pieejamība sāk atjaunoties.

Savukārt kopējo reģistrēto kravas automobiļu skaita samazinājumu var skaidrot ar to, ka pēdējos gados daudzi uzņēmumi bija spiesti samazināt autoparkā esošo automobiļu skaitu un lielākā daļa no tiem tika pārdoti Rietumeiropā. Savukārt 2009.gadā un 2010.gada sākumā bija vērojams liels pieprasījums pēc lietotiem transporta līdzekļiem. Tas liecināja par uzņēmumu tendenci investēt lietotā autoparkā, tādējādi lētāk iegādājoties automobiļus, kurus savulaik kredītiestādes bija atsavinājušas no maksātnespējīgiem uzņēmumiem. Uz doto brīdi tirgū vērojams lietotu transporta līdzekļu deficīts un uzņēmumi sāk pasūtīt un iegādāties jaunus transporta līdzekļus. Tas liecina par ekonomikas atlabšanas tendencēm un uzņēmumi nākotnē raugās ar lielu optimismu. Par ekonomikas atlabšanu liecina arī statistikas dati.

Pārvadāto kravu apjoms pieaug

Kā liecina Centrālās statistikas biroja dati, tad secinām, ka pārvadāto kravu apjoms (iekšzeme, imports, eksports un starptautiskā satiksme) ar Latvijā reģistrētu autotransportu sāk pieaugt.

Jāatzīmē fakts, ka pārvadāto kravu apjoms ar Lietuvā reģistrēto autotransportu (pēc Lietuvas statistikas biroja datiem) ir tuvu līdzīgs Latvijas datiem. Taču analizējot 2010.gada I.un II.ceturkšņa datus, nākas secināt, ka lietuvieši sāk atgūt savas pozīcijas attiecībā pret latviešiem pārvadāto kravu apjomā, kuras tie zaudēja 2009.gada III.ceturksnī. Līdz ar to lietuviešu vēlme pēc autoparku atjaunošanas ir likumsakarīga.

Zīmīgi ir fakts, ka lietuvieši savu pārvadāto eksporta kravu apjomu kāpina sākot ar 2009.gada IV. ceturksni, kamēr latviešiem pārvadāto savu eksporta kravu apjoms paliek nemainīgs. Savukārt savas importa kravas abas valstis notur iepriekšējās proporcijās.

Līdz ar to var secināt, ka nākotnes perspektīvas lielā mērā noteiks pasaules ekonomikas attīstība un tieši pārvadātājuzņēmumu attīstība atkarīga no to pašu spējas apgūt jaunus tirgus un noturēt savas pozīcijas. Jāraugās ar cerību nākotnē un ka piekļuves iespējas autopārvadājumu tirgum tiks pārskatītas nacionālajās autopārvadājumu asociācijās kā arī kredītiestāžu finansējuma politika šajā sektorā būs nozares attīstību veicinoša, nevis iznīcinoša.

  1. Vēl nav komentāru.
  1. No trackbacks yet.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: